pasożyty ludzkie
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7285 razy

Zakażenia pasożytami – nie lekceważmy ich!

Zarażenia pasożytami stanowią istotny problem zdrowotny. W ludzkim organizmie może bowiem przebywać wiele różnych gatunków pasożytów, od mikroskopijnych rozmiarów, aż po organizmy widoczne gołym okiem. Zagnieżdżają się w jelitach, płucach, mięśniach, stawach, wątrobie, przełyku, krwi, oczach, mózgu, skórze i na włosach, czyniąc istne spustoszenie. Mogą to być: – helminty, czyli robaki, w tym: owsiki, włosogłówka ludzka, glista ludzka, psia i kocia, tasiemiec bąblowcowy, wielojamisty i psi; – pierwotniaki, np. toksoplasma gondii, wielkouściec jelitowy, pełzak czerwonki, dziąsłowy i wolno żyjący; – pasożyty zewnętrzne: stawonogi, obrzeżek gołębi, roztocza, wszy odzieżowe i głowowe, pchły, nużeniec, ptaszyniec.

Spis treści


  1. Jak dochodzi do zakażenia pasożytami?
  2. Zakażenia pasożytami – wyjaśnieniem zagadki przyczyn wielu schorzeń
  3. Jak zapobiec zakażeniom pasożytami

Jak dochodzi do zakażenia pasożytami?

Pasożytami można zarazić się wszędzie, np.: w żłobkach, przedszkolach, szkołach, restauracjach, środkach masowej komunikacji, mając kontakt z pieniędzmi, telefonami komórkowymi, witając się z ludźmi, którzy mają brudne ręce.
Pasożyty dostają się do organizmu człowieka różnymi drogami: poprzez spożywanie skażonej wody i żywności, niedomytych owoców i warzyw, surowego bądź niedogotowanego mięsa, poprzez brak higieny osobistej, korzystanie z publicznych kąpielisk, kontakt z domowym, nieodrobaczonym pupilem, ukąszenie owadów, a nawet poprzez powietrze, w którym kurz stanowi transport dla jaj pasożytów.

Kup w aptece: Artykuły higieniczne

Zakażenia pasożytami – wyjaśnieniem zagadki przyczyn wielu schorzeń

Organizmy cudzożywne rujnują zdrowie człowieka, niejednokrotnie prowadzą do śmierci. O zakażeniu pasożytami może świadczyć wysoki poziom przeciwciał IgE oraz eozynofilia, spadek odporności, zwiększenie podatności na choroby przewlekłe, występowanie wysypki alergicznej, pojawienie się dolegliwości żołądkowych, drastyczny spadek masy ciała, anemia, astma, rozdrażnienie i nadpobudliwość nerwowa, których przyczyn nie udaje się ustalić.
Dla pewności warto wykonać badania na obecność nieproszonych gości, polegające na pobraniu próbek kału w różnych odstępach czasu, morfologię krwi obwodowej z rozmazem oraz badanie krwi, które sprawdza ilość wytworzonych przeciwciał IgE, czy też biorezonansowy test BICOM na pasożyty.

Warto wiedzieć: Na czym polega higieniczne mycie rąk?

Powiązane produkty

Jak zapobiec zakażeniom pasożytami

Występowanie pasożytów można ograniczyć dzięki eliminacji z diety cukru, produktów mącznych i mleka, przestrzeganiu higieny zarówno osobistej, jak i w otoczeniu domowym, zastosowaniu profesjonalnych urządzeń do niszczenia form inwazyjnych. Niewidzialny gołym okiem pasożytniczy świat może być skutecznie zwalczany za pomocą wysokiej temperatury, metod chemicznych i farmakologicznych.

Przeczytaj także: Jak wygląda odpowiednia higiena zębów?


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij