zdjęcie stóp
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4776 razy

Pęcherze na stopach – jak zapobiegać ich powstawaniu?

Piękna pogoda i długie dni zachęcają nas do pieszych wycieczek. Latem chętnie wędrujemy po górach, spacerujemy wzdłuż plaży nad morzem, a także zwiedzamy miasta, w których wcześniej nie byliśmy. Niestety zdarza się tak, że pierwszy dzień aktywnego wypoczynku kończą pojawiające się pęcherze na stopach. Czy możemy zapobiec ich powstawaniu i co zrobić, gdy już się pojawią?

Spis treści


  1. Czym różnią się pęcherze na stopach od odcisków?
  2. Codzienna pielęgnacja skóry chroni przed powstawaniem pęcherzy na stopach
  3. Plastry na pęcherze na stopach – jak działają plastry hydrokoloidowe?

Czym różnią się pęcherze na stopach od odcisków?

Pęcherze na stopach powstają w wyniku chodzenia w niewygodnych butach. Źle dopasowane lub nowe, nierozchodzone obuwie może nas uciskać lub obcierać, w wyniku czego, na naszych stopach powstają charakterystyczne bąble, które wypełnione są wodą. Pęcherze na stopach mogą pojawić się również, gdy na pieszą wycieczkę wybierzemy skarpetki ze sztucznego materiału lub gdy któraś skarpetka się podwinie lub źle ułoży na naszej stopie.

Powstawanie odcisków to proces długotrwały, będący konsekwencją częstego powstawania pęcherzy lub długotrwałego zaniedbania stóp. Jeśli chcemy uniknąć obu bolesnych i nieestetycznych dolegliwości, należy nie tylko wybierać wygodne buty na wędrówki lub długie spacery, ale także systematycznie pielęgnować stopy.

Warto wiedzieć: Pielęgnacja pięt – sposoby na gładką i miękką skórę

Codzienna pielęgnacja skóry chroni przed powstawaniem pęcherzy na stopach

Sucha, mało elastyczna skóra sprzyja powstawaniu zarówno pęcherzy na stopach, odcisków, jak i otarć. Dlatego o skórę stóp należy dbać nie tylko ze względów estetycznych. Przynajmniej raz dziennie smarujmy stopy odpowiednim kremem do stóp – w zależności od naszych potrzeb wybierzmy krem regenerujący, nawilżający, krem do pękających pięt czy krem z antyperspirantem.

Raz w tygodniu powinniśmy robić peeling stóp, najlepiej uprzednio wykonując kąpiel stóp w wodzie z solą. Taką kąpiel jest też idealnym remedium na bolące stopy po całym dniu chodzenia lub stania. Martwego naskórka z pięt czy podbicia palców warto pozbyć się za pomocą pumeksu lub tarki do stóp.

Powiązane produkty

Plastry na pęcherze na stopach – jak działają plastry hydrokoloidowe?

Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach. Bolący bąbel może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić wyprawę następnego dnia. W takiej sytuacji na ratunek przychodzą nam plastry hydrokoloidowe, które po naklejeniu tworzą ochronną warstwę, dzięki której do pęcherza nie dostaną się bakterie. Dodatkowo po naklejeniu plastra hydrokoloidowego natychmiast odczuwamy ulgę. Ważnym zadaniem plastrów na odciski jest także przyspieszenie gojenia się pęcherza.

Plastry hydrokoloidowe warto także nakleić w miejscu, w którym odczuwamy pierwsze objawy obtarcia, a także gdy zakładamy nowe buty. Warto także pamiętać, że pęcherzy nie wolno przekłuwać, a tym bardziej zrywać. Nienaruszona struktura pęcherza chroni ranę przed powstaniem zakażenia, dlatego należy odczekać, aż pęcherz na stopie sam się wchłonie.

Przeczytaj także: Skuteczne sposoby na opuchnięte stopy


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij