produkty zawierające b12
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1814 razy

Niedobory witaminy B12 – objawy i przyczyny

Witamina B12 bierze udział w wielu ważnych procesach w naszym organizmie. Jej niedobory w dłuższej perspektywie czasu grożą poważnymi powikłaniami, w krótszym dokuczliwymi objawami. Dowiedz się, jaką rolę odgrywa witamina B12, jakie mogą być przyczyny jej niedoborów oraz jakie są objawy niedoboru witaminy B12.

Spis treści


  1. Witamina B12 – właściwości i funkcje kobalaminy
  2. Objawy niedoborów witaminy B12
  3. Niedobory witaminy B12 – przyczyny niedoborów kobalaminy

Witamina B12 – właściwości i funkcje kobalaminy

Jednym z głównych zadań witaminy B12 jest współudział w syntezie kwasów nukleinowych, czyli RNA i DNA. Kobalamina bierze także udział w syntezie mieliny, która z kolei jest substancją budulcową otoczki mielinowej, chroniącej włókna nerwowe. Ponadto witamina B12 bierze udział w podziale komórkowym, a także w syntezie czerwonych krwinek. Dodatkowo kobalina reguluje poziom homocysteiny której nadmiar ułatwia cholesterolowi przyleganie do ścianek naczyń krwionośnych.

Kup w aptece: Witamina B12

Objawy niedoborów witaminy B12

Witamina B12 jest więc niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, zarówno na poziomi funkcji poznawczych (myślenia, zapamiętywania, skupienia), jak i na poziomie motoryki małej i dużej. Niedobory witaminy B12 osłabiają pamięć i koncentrację, negatywnie wpływają na samopoczucie, prowadząc nawet do depresji, pogarszają czucie w kończynach, co może zakończyć się brakiem czucia. Niewystarczająca ilość witaminy B12 może także doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku lub całkowitej i nieodwracalnej jej utraty.

Brak witaminy B12 przekłada się również na niedobory krwinek czerwonych, co w pierwszej kolejności powoduje osłabienie, apatię, zawroty głowy, a następnie niedokrwistość megaloblastyczną. Dodatkowo niedobory witaminy B12 mogą przyczyniać się do rozwoju choroby miażdżycowej, która znacząco zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów. Niskie stężenie witaminy B12 może objawiać się także poprzez spuchnięty i czerwony język (zapalenie języka) oraz owrzodzenia jamy ustnej.

Witamina B12 ma zbliżone właściwości do kwasu foliowego, przede wszystkim w zakresie pracy układu nerwowego. Jeśli jednej z tych witamin zaczyna brakować, organizm rekompensuje braki drugą. Niestety maskowane są przez to niedobory witaminy B12, a brak niepokojących objawów sprawia, że nie staramy jej się uzupełnić ani w diecie, ani w postaci suplementacji. Prowadzi to do degradacji włókien nerwowych i wszystkich tego następstw. Osłabia to także szpik kostny, zmniejsza ilość erytrocytów, rujnując nasze zdrowie, a nawet zagrażając naszemu życiu. Dlatego zaleca się wykonywanie badań na poziom witaminy B12 i uzupełnianie jej niedoborów.

Przeczytaj również: Na co pomaga witamina B12?

Powiązane produkty

Niedobory witaminy B12 – przyczyny niedoborów kobalaminy

Głównym źródłem witaminy B12 jest mięso wołowe, wieprzowe, podroby wołowe, wieprzowe i drobiowe, jaja, mleko i przetwory mleczne, niektóre ryby (śledź, makrela, sardynka), mięczaki, jaja oraz drożdże spożywcze. Z tego względu z niedoborami witaminy B12 często zmagają się weganie i wegetarianie. Jednak świadomość osób niespożywających mięsa rośnie i coraz więcej wegan i wegetarian suplementuje witaminę B12.

Na niedobory witaminy B12 narażone są także osoby często spożywające fast-foody, alkohol i palące papierosy. Czynnik Castle’a, który odpowiedzialny jest za wchłanianie witaminy B12, zlokalizowany jest bowiem na śluzówce żołądka i każde jego podrażnienie obniża wchłanianie się kobalaminy. Dlatego też z niedoborami witaminy B12 walczą także osoby ze stanami zapalnymi żołądka, wywołanymi zakażeniem bakterią Helicobacter Pylori (a jej nosicielami jest aż 80% społeczeństwa), osoby z takimi chorobami, jak Leśniowskiego-Crohna, a także nosiciele pasożytów, między innymi tasiemców.

Niższą przyswajalność witaminy B12 mają też osoby przyjmujące antykoncepcję hormonalną, stosującą antybiotykoterapię, przyjmujące leki na refluks czy cukrzycę. Witamina B12 nie przyswaja się także w obecności syntetycznego kwasu askorbinowego (witaminy C), dlatego suplementy z witaminą C należy stosować co najmniej 2 godziny po spożyciu mięsnego dania czy wzięciu suplementu z witaminą B12.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij