nerwica lękowa
Zdrowie i uroda Aleksandra Domin
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 20891 razy

Nerwica lękowa – czym są zaburzenia lękowe i jak je leczyć?

Nerwica należy do grupy zaburzeń lękowych. Jest problemem powszechnym. Na nerwicę cierpi 1 na 50 osób. Problem może pojawić się na każdym etapie życia. Z tego artykułu dowiemy się, m.in. co to jest nerwica lękowa, jak rozpoznać nerwicę lękową, jak ją leczyć i jak pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi.

Spis treści:


  1. Czym jest nerwica lękowa (zaburzenia lękowe)?
  2. Rodzaje zaburzeń lekowych
  3. Przyczyny nerwicy lękowej
  4. Objawy nerwicy lękowej (psychiczne i somatyczne)
  5. Nerwica lękowa – leczenie
  6. Nerwica lękowa – leczenie farmakologiczne
  7. Nerwica lękowa – psychoterapia
  8. Nerwica lękowa – warto wiedzieć

 

Czym jest nerwica lękowa (zaburzenia lękowe)?

Nerwica lękowa charakteryzuje się tym, że towarzyszy jej bardzo silny lęk, który pojawia się w różnych sytuacjach, niosąc za sobą dyskomfort psychosomatyczny. Bardzo często paraliżuje chorego i uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie, mimo że zdaje sobie on sprawę z podłoża psychicznego jego objawów somatycznych. 

Rodzaje zaburzeń lękowych

Wśród zaburzeń lękowych wyróżniamy kilka rodzajów, które różnią się objawami i ogólnym obrazem.

Oto podstawowe typy zaburzeń lękowych:

  • Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD): uczucie napięcia i niepokoju wraz z psychosomatycznymi objawami, np. przyspieszone bicie serca, poczucie obcości;
  • zespół lęku panicznego: lęk wywołany atakiem paniki, wraz z objawami psychosomatycznymi, np. paraliż ciała.
  • Fobie: irracjonalny i skrajny lęk przed określonym bodźcem, np. konkretną sytuacją (w momencie zetknięcia z bodźcem, doświadczane są skrajnie negatywne emocje i objawy somatyczne).
  • Lęk separacyjny (SAD): normalne zjawiskiem między 9. a 11. mies. życia oraz między 3. a 5. rokiem życia. Sytuacji patologiczna: niepokojące natężenie lęku lub wystąpienie w innym wieku. Jest silną, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie obawą przed rozłączeniem z bliską osobą (najczęściej rodzicem).
  • Mutyzm wybiórczy: w wyniku bardzo silnego lęku człowiek traci zdolność mówienia w sytuacjach społecznych.
  • Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD): potrzeba wykonania kilkukrotnie tej samej czynności (kompulsji) lub powtarzanie tej samej myśli (obsesji), w celu poradzenia sobie z negatywnym bodźcem lub zmniejszeniem ryzyko wystąpienia tego, czego najbardziej się obawia.

Przeczytaj: Czym jest depresja? Objawy, leczenie, metody wsparcia

Powiązane produkty

Przyczyny nerwicy lękowej

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co jest konkretną przyczyną nerwicy lękowej, natomiast najczęściej mówi się o: czynnikach genetycznych, biologicznych (zaburzenia w wydzielaniu serotoniny) i osobowościowych, traumatycznych wydarzeniach (np. przemoc w rodzinie), braku zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie, trudnych sytuacjach życiowych (np. długotrwałe bezrobocie), złym stanie zdrowia (np. problemy hormonalne), stresujących wydarzeniach życiowych (np. śmierć bliskiej osoby), przewlekłym stresie, używaniu substancji psychoaktywnych. Najlepszym sposobem jest obserwacja objawów somatycznych oraz psychicznych. U chorych trudne emocje gromadzone są na poziomie nieuświadamianym, a odczuwane są w ciele.

Objawy nerwicy lękowej (psychiczne i somatyczne)

Najbardziej rozpoznawalnym objawem są zaburzenia emocjonalne, czyli odczuwanie bardzo silnego i uporczywego lęku (np. przed utratą kontroli) oraz stresu. Często nerwicy towarzyszą takie objawy, jak: apatia, stany depresyjne, irytacja, nadpobudliwość. Objawy mogą utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet kilku lat i bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie choremu. Oczywiście oprócz trudności emocjonalnych, chory musi się mierzyć z objawami somatycznymi, do których zaliczamy: ciągle uczucie napięcia w mięśniach, uczucie ucisku w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy, wrażenie omdlewania, problemy ze snem, kołatanie serca, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, uderzenia gorąca oraz zimna, parestezje, szum w uszach, poczucie nierealności samego siebie, poczucie braku kontroli nad sobą i swoim życiem, trudność z koncentracją.

Nerwica lękowa – leczenie

W celu podjęcia leczenia nerwicy lękowej należy najpierw prawidłowo zdiagnozować problemy. Następnie z pomocą specjalisty można zdecydować się na leczenie. Jak w przypadku większości zaburzeń tego typu stosuje się leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Niestety inaczej niż w przypadku depresji nie można mówić o lekach na nerwicę. W leczeniu nerwicy lekarz ma do dyspozycji leki uspokajające, antydepresanty, leki przeciw lękowe.

Sprawdź oferty: Leki na sen bez recepty

Do jakiego lekarza zgłosić się z objawami nerwicy lękowej?

Rozpoznaniem zaburzeń nerwicowych zajmują się psycholodzy i psychiatrzy. Prawidłową diagnozę postawi każdy z tych specjalistów. Jedynie psychiatra może wypisać receptę na leki niwelujące część najbardziej dokuczliwych objawów nerwicy, jak uporczywy lęk powodujący przyspieszone bicie serca, ból brzucha czy inne objawy somatyczne, niepokój czy bezsenność.

Nerwica lękowa – leczenie farmakologiczne

Nie istnieje jeden skuteczny lek na nerwicę lękową, dlatego często stosuje się kilka z nich. Nierzadko lekarz musi stosować metodę „prób i błędów”, aby sprawdzić, które leki zadziałają w danym przypadku najlepiej. Do najczęściej stosowanych leków w nerwicy zalicza się: leki przeciwdepresyjne, tzw. SSRI (np. sertralina, paroksetyna) i SNRI (dulosetyna, wenlafaksyna), leki przeciwdepresyjne, tzw. TLPD (np. amitryptylina, opipramol), leki aneksjonistyczne (np. hydroksyzyna, benzodiazepiny – stosowane krótkotrwale ze względu na możliwość szybkiego uzależnienia się), leki przeciwpsychotyczne o działaniu uspokajającym (np. kwetiapina, chloprotiksen), leki blokujące beta-receptory (np. metoprolol, propranolol) są one pomocne w zmniejszaniu objawów wegetatywnych, takich jak drżenia czy kołatania serca.

Przeczytaj: Serotonina, czym jest? Czym skutkuje niski poziom serotoniny?

Nerwica lękowa – psychoterapia

Najskuteczniejszą metodą okazała się psychoterapia behawioralno-poznawcza. Za pomocą, której pacjent uczy się rozumieć swój sposób myślenia i zachowania, które predysponują do odczuwania panicznego lęku. Poznanie tych wzorców pozwala na świadome i celowe dokonanie zmian, aby zredukować lęk i nauczyć się współpracy z nim. Taka terapia może odbyć się w trzech formach: psychoterapia indywidualna, terapia grupowa oraz psychoterapia rodzinna.

Nerwica lękowa – warto wiedzieć

Nerwica może przybierać wiele postaci i pacjenci często mają wiele pytań i wątpliwości. Oto niektóre z nich.

Czy zaburzenia lękowe są uleczalne?

Chorzy zadają sobie pytanie czy zaburzenia lękowe są uleczalne? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ jest to schorzenie przewlekłe, dla którego charakterystyczne są nawroty nerwicy lękowej i leczenie jest długotrwałe, a w okresach remisji może dojść do kolejnych epizodów, ale nie musi.

Niedoczynność tarczycy, depresja i nerwica lękowa – czy mogą być powiązane?

Badania dowodzą, że osoby chorujące na niedoczynność tarczycy (przede wszystkim chorobę Hashimoto) częściej cierpią na zaburzenia lękowe. Z drugiej strony: osoby chorujące na nerwicę lękową, częściej miewają problemy z tarczycą. Wyrównanie poziomu hormonów tarczycy wpływa na zmniejszenie objawów nerwicy. Podobnie jest w przypadku depresji, zaburzenia lękowe mogą towarzyszyć depresji, jak i depresja może zostać wywołana przez nerwicę. Wykluczenie jednego zaburzenia powoduje złagodzenie drugiego.

Jak na co dzień radzić sobie z nerwicą lękową i jak jej zapobiegać?

W początkowym lub łagodnym stadium zaburzenia można wdrożyć własne metody radzenia sobie z nim, np. zmiana stylu życia, dostosowanie się do trudności, z którą trzeba żyć (poznanie lęku i zrozumienie, że to co się dzieje z ciałem jest jedynie reakcją na negatywne emocje i nie dzieje się nic złego), wysiłek fizyczny lub relaks, uzupełnienie niedoboru witamin (niedobór powoduje rozdrażnienie oraz zwiększa wrażliwość na stres). Istotne będą zioła na nerwicę lękową dostępne bez recepty, np. uspokajające (waleriana, melisa, męczennica), adaptogeny (ashwagandha, różeniec górski, lukrecja). Warto dać sobie czas, aby zapobiec nawrotom oraz zmniejszyć ryzyko pogłębienia zaburzenia.

 

Warto pamiętać, że tzw. domowe sposoby mogą pomóc jedynie w łagodnych stanach i w profilaktyce nawrotów. Nerwica lękowa wymaga kontaktu ze specjalistą.   

Bibliografia

Jaeschke, R., Siwek, M., Grabski, B., Dudek, D. (2010). Współwystępowanie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Psychiatria, 7(5). 189-197

Bemis, J., Barrada, A. (2001). Oswoić lęk. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij