domowe sposoby na przeziebienie - czosnek i sok z cytryny
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 20296 razy

Najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie

Jesień rozpoczyna okres przeziębień i grypy. Osłabienie, katar czy kaszel nie muszą być objawem groźnej grypy. Jeśli nie towarzyszy im wysoka gorączka, najprawdopodobniej przyczyną naszego złego samopoczucia jest przeziębienie, które bez trudu zwalczymy bez pomocy lekarza. Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na przeziębienie i przygotuj się na sezon jesienno-zimowy.

Spis treści


  1. Syrop z cebuli i mleko z czosnkiem – czy faktycznie skutecznie leczą przeziębienie?
  2. Inne domowe sposoby na przeziębienie

Syrop z cebuli i mleko z czosnkiem – czy faktycznie skutecznie leczą przeziębienie?

Syropem z cebuli leczyli się nasi przodkowie i mimo dużego postępu w medycynie i farmacji, syrop z cebuli nadal jest stosowany jest w wielu rodzinach jako niezawodne i naturalne lekarstwo na przeziębienie. Niezwykle łatwy i tani w przygotowaniu syrop z cebuli można przechowywać w lodówce do 2 tygodni, nie musimy więc codziennie robić nowej porcji.

Aby przygotować syrop z cebuli, potrzebujemy cebulę i cukier. Proporcje obu składników nie są tak ważne. Wystarczy cebulę pokroić w plastry i posypać cukrem, a całość zamieszać. Można także kolejne warstwy plastrów cebuli posypywać cukrem. Cukier można zastąpić także miodem. Dzięki dużej zawartości witaminy C, a także takich pierwiastków jak krzem, cynk, magnez, siarka, które wzmacniają układ odpornościowy. Syrop z cebuli pomaga nie tylko w przeziębieniach – jest doskonałym środkiem na wysokie ciśnienie, wysoki cholesterol i na kłopoty z trawieniem.

Czosnek również od wielu lat znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych. Jednak aby czosnek działał jak antybiotyk, nie można go poddać obróbce termicznej. Dlatego mleko jedynie podgrzewamy, by był nieco cieplejsze niż temperatura pokojowa. Następnie do mleka wciskamy czosnek. Do tej mikstury warto dodać miód, który również ma właściwości antybakteryjne, a dodatkowo osłodzi dość ostry w smaku napoju. Pamiętajmy, że miód, podobnie jak czosnek, w wysokich temperaturach traci swoje właściwości.

Sprawdź: Leki na przeziębienie i grypę

Inne domowe sposoby na przeziębienie

Przenikliwego uczucia chłodu pozbędziemy się, biorąc gorącą kąpiel. Do bardzo ciepłej wody możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego – taka inhalacja udrożni drogi oddechowe, ułatwi oddychanie i zmniejszy katar. Osoby, które nie mają wanny, mogą wziąć dłuższy gorący prysznic. Tak rozgrzani powinniśmy położyć się pod ciepły koc lub kołdrę, koniecznie na stopy zakładając skarpetki.

Podczas przeziębienia nie wolno lekceważyć gorączki. Wystarczy sięgnąć po jeden z leków na gorączkę, dostępny w aptekach bez recepty. Podczas choroby zbawienny jest także sen. Gdy śpimy, nasz organizm znacznie szybciej się regeneruje.

Oprócz mleka z czosnkiem i miodem oraz syropu z cebuli, nasze babcie i babcie stosowały także sok z czarnego bzu oraz domowej roboty nalewki. Tych ostatnich nie wolno łączyć z lekami, dlatego lepiej stosować je w przypadku przemarznięcia niż przeziębienia.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij