opalająca się kobieta
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7124 razy

Mądre opalanie – jak się ładnie opalić?

Lato, słońce, długie godziny wylegiwania się w cieple – już teraz korzystamy ze słonecznych przyjemności. Coraz mocniej odsłaniamy ciała, chcąc nabrać brązowego koloru i cieszyć się świetlistą skórą. Promienie słoneczne mają dobry i zarazem zły wpływ na zdrowie. Z jednej strony stymulują syntezę witaminy D, oddziałują na dobry nastrój, a z drugiej są bardzo niebezpieczne – grożą poparzeniem słonecznym czy udarem. Opalać się więc trzeba mądrze, czyli jak?

Spis treści


  1. Filtry i nakrycie głowy to podstawa
  2. Kremy z filtrami UV a ochrona
  3. Opalanie korzystne dla zdrowia?
  4. Nawilżenie skóry a opalanie
  5. Jak zachować opaleniznę?

Filtry i nakrycie głowy to podstawa

Kremy z filtrami UV nie chronią całkowicie przed działaniem promieni słonecznych. Ograniczają ich dostęp do naszego ciała. W zależności od mocy kremu z filtrem, robią to lepiej lub gorzej. Krem należy rozsmarować na całym ciele przed ekspozycją na słońce, jak i po każdej kąpieli. Na głowie zawsze powinniśmy mieć czapkę lub kapelusz, a na twarzy okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy. Należy jednak pamiętać, że żadne zabezpieczenia nie pomogą, jeśli przesadzimy z ilością godzin spędzonych w pełnym słońcu. Umiar to podstawa mądrego opalania.

Sprawdź oferty: Kosmetyki do opalania

Kremy z filtrami UV a ochrona

Kremy z filtrami UV są przydatne do użycia tylko przez półtora roku od zmieszania filtrów z kremem. Filtry są bardzo niestabilne, dlatego nie troszcząc się o ich przechowywanie, przetrzymując kremy na słońcu, bądź nie zważając na datę ważności, nic nam nie dadzą. Oprócz kosmetyków farmakologicznych, przed promieniowaniem UV mogą nas ochronić naturalne filtry zawarte w olejach – z pestek malin, z kiełków pszenicy, masło shea lub witamina C i E. Jednak najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest opalanie się z rozwagą. Przestrzeganie czasu spędzanego na słońcu – lepiej nie opalać się w godzinach 12:00 – 14:00, kiedy słońce jest najmocniejsze (godziny szczytu zależne są oczywiście od szerokości geograficznej, w jakiej się znajdujemy), również może uchronić nas przed poparzeniem. A jeśli już dojdzie do poparzenia skóry, to niezwłocznie należy zastosować kremy z alantoiną czy deksopantenolem, które pozwolą naszej skórze szybko się zregenerować. Przy nierozsądnym opalaniu możemy nabawić się licznych przebarwień, czyli hiperpigmentacji.

Przeczytaj: Czy opalanie w solarium jest szkodliwe dla zdrowia?

Powiązane produkty

Opalanie korzystne dla zdrowia?

Mądrze korzystając ze słońca, będąc świadomym, jaki wpływ ma na nas promieniowanie, możemy to wykorzystać prozdrowotnie. Opalając się, pamiętajmy by unikać intensywnego nasłonecznienia! Zachowując podstawowe zasady bezpiecznego opalania, możemy poprawić przyswajalność wapnia i fosforu – promienie UVB wpływają na syntezę witaminy D3, która pomaga naszemu organizmowi przyswoić wapń i fosfor. Słońce jest również sprzymierzeńcem osób zmagających się z trądzikiem. W okresie letnim zmniejsza się nasilenie stanów zapalnych. Aby słońce dobrze zadziałało na cerę z trądzikiem, ekspozycja nie może być zbyt częsta i długa.

Nawilżenie skóry a opalanie

Przed wyjazdem wakacyjnym i realizacją planu opalania należy skórę odpowiednio przygotować – czyli nawilżyć. Regularne stosowanie balsamów czy oliwek nawilżających i odżywiających skórę, wzmocni wierzchnią warstwę skóry, czyli warstwę hydrolipidową, która jest swoistym mechanizmem obronnym przed zniszczeniem. Warto również zrobić sobie peeling całego ciała, dogłębnie oczyszczając skórę i przygotować się na efektywne nawilżanie. Kremy nawilżające powinniśmy stosować wraz z masażem – pozwoli to ujędrnić skórę, wzmocnić i zabezpieczyć ją przed niszczącym działaniem słońca. Szanując swoje ciało i racjonalnie korzystając z dóbr natury, nic złego nam się nie stanie.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować suchą skórę?

Jak zachować opaleniznę?

Opalenizna nie trwa wiecznie, a szkoda, bo osoby muśnięte słońcem, wyglądają znacznie lepiej, zdrowiej, mają więcej energii. Słońce jest przecież naszą naturalną dopaminą. Dlatego warto zadbać o siebie po urlopie, po opalaniu, by jak najdłużej cieszyć się wypracowanymi efektami! Nawilżenie skóry przed opalaniem, jak i po opalaniu to podstawa zdrowego wyglądu. Po powrocie z wakacji, nie przestawajcie stosować balsamów nawilżających, oliwek do ciała. Jednym z najgorszych zabiegów dla opalonego ciała jest peeling, który może nam opaleniznę zetrzeć. Nie należy wykonywać peelingu w momencie, kiedy tracimy naskórek po opalaniu. Może to zaburzyć naturalną warstwę ochronną skóry.

Dlatego jeszcze raz podkreślmy – opalanie jest dobre, o ile jest mądre, o ile zachowamy wszelkie środki ostrożności i ochronimy naszą skórę przed poparzeniem słonecznym.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij