kobieta z bólem gardła
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 28793 razy

Domowe sposoby na ból gardła – jak radzić sobie z infekcją gardła?

Ból gardła to jeden z najczęstszych objawów infekcji, która zaczyna rozwijać się w naszym organizmie. Gdy tylko poczujemy osłabienie i niewielki ból gardła, możemy przeciwdziałać rozwijającej się w naszym organizmie chorobie. Jakie domowe sposoby na ból gardła są najskuteczniejsze? Jak zahamować rozwój infekcji i uniknąć antybiotykoterapii?

Spis treści


  1. Inhalacje na ból gardła i katar
  2. Jak przygotować płukankę na ból gardła?
  3. Spray na ból gardła czy tabletki na ból gardła – co wybrać?

Inhalacje na ból gardła i katar

Inhalacje to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się i bólu gardła, i kataru. Aby przygotować domową inhalację, będziemy potrzebować ziół – rumianku, szałwii bądź czarnego bzu. Mają one właściwości antyseptyczne, a dodatkowo rozgrzewają nasz organizm i łagodzą podrażnienia. Możemy sporządzić roztwór z jednego, dwóch lub wszystkich trzech roślin. Dwie lub trzy łyżeczki ziół należy zalać wrzątkiem, zaparzyć pod przykryciem, a następnie wdychać parę, która unosi się nad naczyniem.

Przeczytaj również: Zapalenie gardła - objawy, rodzaje, leczenie

W aptece dostaniemy także gotowe mieszanki ziół do inhalacji, dzięki którym domowy zabieg będzie jeszcze łatwiejszy do przeprowadzenia, także u dzieci.

Kup w aptece: Leki na ból gardła

Jak przygotować płukankę na ból gardła?

Płukanki na ból gardła, podobnie jak inhalacje, pomagają pozbyć się wirusów, bakterii i grzybów, nie uszkadzając przy tym delikatnej błony śluzowej gardła. Płukankę przygotowujemy z rumianku, tymianku, szałwii lub kory dębu – wszystkie te rośliny działają antyseptycznie, kojąco i rozgrzewająco. Wystarczy jedną lub dwie łyżeczki ziół zaparzyć szklanką wody, a gdy napar zdąży nieco przestygnąć, przeprowadzić kilkukrotne płukanie gardła. Ważne, by gardło płukać ciepłym, a nie gorącym i nie zimnym naparem ziołowym. Podobnie jak inhalacje, płukanki należy wykonywać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Przeczytaj: Płukanie zatok w domu

Powiązane produkty

Spray na ból gardła czy tabletki na ból gardła – co wybrać?

W aptekach znajdziemy wiele preparatów na gardło, po którego w przypadku infekcji sięgamy najchętniej. Nie zawsze jednak wiemy, jak preparaty te należy stosować. Większość tabletek na gardło zawiera substancje, które dobrze radzą sobie z bakteriami i wirusami, niestety jednocześnie bardzo wysuszają one śluzówkę. Dlatego większość tabletek na gardło powinniśmy stosować do 3 dni. 

Z bólem gardła doskonale radzą sobie spraye do gardła, które zawierają ekstrakty z miodu manuka, z prawoślazu, z aloesu i bzu czarnego. Zazwyczaj są one delikatniejsze od tabletek, ale zawsze należy zapoznać się ze składem oraz z ulotką, by wiedzieć, jak stosować spray do gardła, by dodatkowo go nie podrażnić.

Jeśli na osłabienie i ból gardła zareagujemy odpowiednio szybko, istnieje duża szansa, że unikniemy poważniejszej choroby, wizyty u lekarza i antybiotykoterapii. Korzystajmy z dobrodziejstw natury, by jak najskuteczniej zwalczać jesienne i wiosenne infekcje.

Sprawdź ofertę: Leków bez recepty do jamy ustnej


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij