zdjęcie osoby borykającej się z problemem utraty wagi
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12213 razy

Dieta nie działa – trenujesz, pilnujesz diety i nie możesz schudnąć? Być może przyczyną jest podniesiony poziom kortyzolu!

Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków i systematyczne treningi nie przynoszą efektów w postaci zgubionych kilogramów? Zaczynasz tracić motywację, bo nie wiesz, dlaczego nie chudniesz? Przyczyn może być wiele: zbyt niska kaloryczność posiłków, zbyt wysoka kaloryczność posiłków oraz różnego rodzaju problemy zdrowotne. Jednym z nich może być podwyższony poziom kortyzolu. Dowiedz się, dlaczego kortyzol jest ważny, dlaczego zbyt wysoki poziom kortyzolu jest niebezpieczny oraz jak można zapobiegać podwyższaniu się poziomu kortyzolu.

Spis treści


  1. Kortyzol – hormon stresu, którego potrzebujemy!
  2. Podniesiony poziom kortyzolu – przyczyny i procesy zachodzące w naszym organizmie
  3. Kortyzol a odchudzanie – dlaczego przez podwyższony poziom kortyzolu nie możemy schudnąć?
  4. Jak zapobiegać i zwalczać wysoki poziom kortyzolu?

Kortyzol – hormon stresu, którego potrzebujemy!

Większość z nas kortyzol kojarzy się źle. Przecież to hormon stresu, a stres jest zły! Nie do końca jest to prawda. Nasz organizm potrzebuje kortyzolu do prawidłowego funkcjonowania. Nadnercza produkują go i wyrzucają do naszego organizmu, gdy my odczuwamy stres. Dzięki temu organizm ma motywację i siłę do walki o przetrwanie.

Kup w aptece: Leki na uspokojenie

W wyniku wydzielania się kortyzolu podnosi się poziom glukozy we krwi, która jest źródłem energii, tak bardzo potrzebnej, by przetrwać sytuacje kryzysowe. Jeśli nie trwają one długo i nie zdarzają się często, poziom kortyzolu spada i wszystko wraca do normy.

Sprawdź także: Jak obniżyć poziom glukozy we krwi?

Podniesiony poziom kortyzolu – przyczyny i procesy zachodzące w naszym organizmie

Chroniczny stres to główna przyczyna podniesionego poziomu kortyzolu, ale nie jedyna. Poziom kortyzolu możemy zaburzyć, jeśli za mało śpimy lub nieprzespane noce odsypiamy w ciągu dnia. Nasz organizm ma bowiem zdolności do regenerowania ilości hormonu stresu między północą a czwartą nad ranem.

Zbyt intensywne treningi, szczególnie cardio, również mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu kortyzolu. Dlatego tak ważne jest, by pomiędzy treningami dawać organizmowi czas na regenerację. Sportowcy, którzy trenują codziennie, są pod stałą opieką specjalistów, którzy pilnują, by treningi były na miarę maksimum możliwości, ale jednocześnie by nie były wyczerpujące. Odnowa biologiczna, masaże i inne zabiegi im w tym pomagają.

Powiązane produkty

Kortyzol a odchudzanie – dlaczego przez podwyższony poziom kortyzolu nie możemy schudnąć?

Kortyzol ma właściwości destrukcyjne dla tkanki mięśniowej, a to mięśnie pomagają nam utrzymać, a nawet przyspieszyć metabolizm. Hormon stresu zaburza wrażliwość wątroby i tkanek łącznych na insulinę, co daje podobne efekty jak insulinoodporność, a w efekcie do niej prowadzi. Podwyższony kortyzol wprowadza organizm w stan hiperglikemii oraz kompensacyjnej hiperinsulinemii, a oba te stany utrudniają, a wręcz uniemożliwiają spalanie tłuszczu zapasowego. Wątroba jest tym bardziej obciążona, że organizm, któremu brakuje witaminy D (kortyzol blokuje jej wchłanianie), wysyła sygnał do wątroby, która zaczyna produkcję tej witaminy.

Sprawdź ofertę: Suplementy na odchudzanie

U osób, u których poziom kortyzolu jest za wysoki, tłuszcz odkłada się na brzuchu, w okolicach szyi i obojczyków oraz na twarzy. Co więcej, kortyzol wywołuje uczucie zmęczenia i zwiększa apetyt na słodkie, co dodatkowo utrudnia odchudzanie.

Warto wiedzieć: Poznaj przyczyny i leczenie otyłości

Jak zapobiegać i zwalczać wysoki poziom kortyzolu?

Podniesiony kortyzol może być skutkiem stanów depresyjnych, jak i ich przyczyną. Utrzymujący się w naszym organizmie wysoki poziom kortyzolu powoduje zatem błędne koło, które musimy zwalczać na dwa sposoby. Po pierwsze należy wyeliminować przyczyny stresu – nauczyć się lepiej zarządzać czasem, zmienić pracę, zacząć się wysypiać i zmniejszyć ilość treningów lub zmniejszyć ich intensywność.

Przeczytaj również: Jak radzić sobie ze stresem? Przyczyny i konsekwencje długotrwałego stresu

Po drugie z podniesionym kortyzolem można walczyć od drugiej strony. Pomoże tutaj suplementacja witaminą D3, chociaż należy pamiętać, że podniesiony poziom kortyzolu utrudnia jej wchłanianie. Walka z wysokim poziomem kortyzolu nie jest łatwa i nie powinniśmy podejmować jej na własną rękę. W leczeniu tego problemu, który może być przyczyną innych chorób, w tym również nowotworowych, pomoże nam endokrynolog.

Sprawdź ofertę: Witamina D

Samodzielnie natomiast możemy zapobiegać podwyższenia hormonu stresu. Dbajmy o dobry sen, unikajmy stresów, uprawiajmy sporty, ale z głową i nie stosujmy głodówek ani restrykcyjnych stres, a znacznie zwiększymy szansę na utrzymanie kortyzolu na właściwym poziomie.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij