apteczka domowa
Zdrowie i uroda Redakcja "Aptelia.pl"
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1136 razy

Co powinna zawierać apteczka domowa?

W każdym domu powinna znajdować się podstawowa apteczka domowa. Skaleczenia, oparzenia, konieczność dezynfekcji ran lub udzielenia pierwszej pomocy – bez apteczki trudno jest zaradzić takim problemom w miarę szybko. Dlatego podpowiadamy, co powinna zawierać apteczka do domu i w jakie artykuły warto się zaopatrzyć, by skutecznie zadziałać w sytuacji awaryjnej.

Spis treści:


  1. Porządna apteczka domowa – jaka być powinna?
  2. Wyposażenie apteczki - co powinno być w apteczce?
  3. Apteczka do udzielania pierwszej pomocy - opatrywanie ran i stłuczeń
  4. Pomoc dla układu pokarmowego
  5. Pomoce na przeziębienia
  6. Urządzenia do kontrolowania
  7. Apteczka pierwszej pomocy - o czym powinniśmy pamiętać

Porządna apteczka domowa – jaka być powinna?

Apteczka do udzielania pierwszej pomocy w domu powinna być przede wszystkim dobrze zamknięta i osłonięta przed promieniowaniem słonecznym. Pamiętajmy również o schowaniu jej przed dziećmi. Jednym z najgorszych miejsc na przechowywanie opatrunków, maści i leków jest łazienka. Im mniej wilgoci, tym lepiej zabezpieczone będą Twoje akcesoria. Trwałość leków zależy nie tylko od terminu ich przydatności do użycia, ale również od sposobu ich przechowywania. Leki należy trzymać w oryginalnych opakowaniach, maści nie należy przekładać do innych pojemników. A bandaże elastyczne należy zawsze trzymać zwinięte i zabezpieczone przed kurzem, pyłem – w sterylnych warunkach.

Sprawdź: Apteczki pierwszej pomocy

Wyposażenie apteczki - co powinno być w apteczce?

Jakie elementy powinny wchodzić w skład apteczki do domu? Nieco inaczej będzie wyglądało wyposażenie apteczki domowej od tego, co powinna zawierać apteczka samochodowa, apteczka turystyczna lub apteczka zakładowa. Podstawowe wyposażenie apteczki domowej możemy podzielić na kilka działów:

  1. Rany i opatrunki

  2. Leczenie objawowe
  3. Pomoc dla układu pokarmowego
  4. Pomoce na przeziębienia
  5. Urządzenia do kontrolowania
  6. Czasem w apteczce samochodowej lub domowej znajduje się też instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Powiązane produkty

Apteczka do udzielania pierwszej pomocy - opatrywanie ran i stłuczeń

Wystarczy chwila nieuwagi w kuchni, by przeciąć sobie palec. Chwila nieuwagi w łazience – by zarysować niebezpiecznie skórę pumeksem, pilniczkiem czy nożyczkami. W przypadku dzieci – każda okazja jest dobra, by zrobić sobie krzywdę i wymagać opatrunku! Dlatego w Twojej apteczce domowej powinny znaleźć się też środki opatrunkowe. Nie może w niej nie może zabraknąć plastrów, bandaży, dobrych nożyczek do cięcia opatrunków czy ubrań przylegających do rany – najlepiej wybrać te z zaokrągloną końcówką.

Bardzo przydatna jest również opaska podtrzymująca opatrunki, gaziki jałowe i wata , bandaż elastyczny, kompresy jałowe czy też rękawiczki jednorazowe. Potrzebne będą również preparaty odkażające – takie jak znany ze swoich właściwości bakteriobójczych Octenisept czy woda utleniona. Zasypka, płyn na stłuczenia, kwas borny – to takie produkty, które mają bardzo długą datę przydatności do użycia, nie powinno ich zabraknąć w Twojej apteczce domowej!

Leczenie objawowe ran

W przypadku leczenia objawowego mamy na myśli leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Najlepiej wybrać podstawowe substancje – paracetamol i aspirynę. Małe zapasy środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych przydają się w przypadku niwelowania bólu i wysokiej temperatury przy stanach zapalnych. Pamiętajmy, że ich głównym zadaniem jest zmniejszanie dolegliwości bólowych, leki przeciwbólowe nie leczą w podstawowym tego słowa znaczeniu. Choć brak bólu działa prozdrowotnie, to samo zastosowanie tabletek przeciwbólowych nie pomoże nam w pozbyciu się szkodliwych bakterii.

Pamiętać należy o przestrzeganiu zalecanych dawek. Nadmierne ilości paracetamolu są bardzo szkodliwe dla wątroby, mogą wywoływać wymioty, zaburzenia pracy mózgu, a nawet prowadzić do śpiączki. Warto również zaopatrzyć się w maści czy preparaty niwelujące nieprzyjemne dolegliwości po ukąszeniach owadów – są szczególnie przydatne wiosną i latem, kiedy jest najwięcej komarów, os i innych gryzących stworzeń. Nie zapominajmy o środkach na alergię!

Pomoc dla układu pokarmowego

Co powinno być w apteczce domowej, kiedy dopadają nas problemy z układem pokarmowym? Nie może zabraknąć w apteczce leków przeciw biegunce, uzupełniających elektrolity, zapobiegających odwodnieniu. Częste problemy gastryczne wywoływane są przez bakterie i wirusy, a także przez lekkie zatrucia nieświeżym jedzeniem. Biegunki i zaparcia dotykają praktycznie każdego, niezależnie od wieku. Dlatego lepiej od razu się zabezpieczyć i w przypadku silnych dolegliwości sięgnąć po schowane w apteczce krople ziołowe lub leki przeciwbiegunkowe.

Podstawowe leki rozkurczowe czy leki hamujące biegunkę, to obok preparatów na zgagę i niestrawność, niezbędne wyposażenie apteczki pierwszej pomocy!

Warto wiedzieć: Co można jeść podczas biegunki?

Pomoce na przeziębienia

Najczęstszymi dolegliwościami, z jakimi zmagamy się w domowym zaciszu, są przeziębienia. Lekkie przeziębienia nie wymagają konsultacji z lekarzem, ale za to wymagają szczególnej troski o swoje zdrowie i przystopowania. Dobrze mieć w domu łagodne leki na przeziębienia – syropy wykrztuśne, przeciwkaszlowe, jak i krople na katar, które mogą być używane bez porady lekarza nie dłużej niż 4 – 5 dni! Jeśli po 2-3 dniach od początku choroby, Wasz stan nie polepsza się, wybierzcie się do lekarza. Domowa apteczka w tej kwestii Wam nie pomoże. Leczenie objawowe jest skuteczne w przypadku przeziębienia, czyli naturalnej reakcji obronnej organizmu – w takim momencie należy zadbać o witaminową dietę, zaaplikować sobie dużo snu i odpoczynku, zregenerować siły.

Urządzenia do kontrolowania

Ostatnią grupą produktów, jakie powinny znaleźć się w apteczce są urządzenia, pozwalające sprawdzić nasz stan zdrowia. Mowa o termometrach, dopasowanych do potrzeb mieszkańców gospodarstwa. W przypadku termometrów dla dzieci, polecamy termometry bezdotykowe. W przypadku dorosłych wystarczające są urządzenia elektroniczne. Osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, alergiami, nieżytami nosa powinny również pomyśleć o domowym inhalatorze, a osoby cierpiące na cukrzyce powinny zainwestować w porządny glukometr. Zmagający się z nadciśnieniem muszą zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. Wszystkie wymienione urządzenia dostępne są w aptekach, można je kupić bez problemu.

Apteczka pierwszej pomocy - o czym powinniśmy pamiętać

Jeśli domownicy stale zażywają określone leki, to powinniśmy mieć osobny pojemnik, by je przechowywać. Pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu zapasów. Nie możemy doprowadzać do przerw w braniu tabletek, chyba że są one zalecone przez prowadzącego lekarza. W przypadku podstawowej apteczki domowej należy regularnie sprawdzać terminy ważności leków w niej zgromadzonych. Przeterminowane środki należy utylizować w specjalnych miejscach. W stacjonarnych aptekach dostępne są specjalne kosze, do których możemy wrzucić niepotrzebne medykamenty.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij